طعم شيرين تامين‌اجتماعي

خبرگزاري آريا- کمتر کسي است که نداند سازمان تامين‌اجتماعي در سال‌هاي گذشته بيش از تمام دوره‌هاي قبلي بر ارائه خدمات به صورت غيرحضوري تمرکز کرده است. پروژه‌هايي زيربنايي مانند دريافت ليست حق‌بيمه، مشاهده سوابق، ابلاغ الکترونيکي احکام، پرونده الکترونيک و... فارغ از کم و کيف نشان از تلاش‌هاي اين سازمان براي سهولت دسترسي و افزايش رضايتمندي است.
به گزارش خبرگزاري آريا، حالا و در آغاز هفته تامين‌اجتماعي معاون فني و درآمد سازمان تامين‌اجتماعي مي‌گويد آنچه در اين سال‌ها انجام شده، مقدمه انقلابي بزرگ‌تر در اين سازمان بوده است. انقلابي که محمدحسن زدا آن را حاصل تغيير رويکرد اين سازمان به مردم پس از نزديک به شصت سال مي‌داند که تجلي آن بردن خدمات نزد ذي‌نفعان است.
طعم شيرين تامين‌اجتماعي

ارزيابي شما از عملکرد سازمان تامين‌اجتماعي در دوره مديريتي اخير چيست؟ اولويت‌ها و برنامه‌هاي شما در اين چهار سال چه بود و فکر مي‌کنيد تا چه اندازه در تحقق آنها موفق بوده‌ايد؟
زماني که مديريت جديد سازمان تامين‌اجتماعي بر سر کار آمد، دو راه بيشتر نداشتيم؛ اينکه در اين چهار سال به سياق مديريت گذشته به اقدامات بعضا عوام‌فريبانه روي بياوريم يا اينکه به صورت ريشه‌اي به تقويت زيرساخت‌ها و اصلاح رويه‌ها بپردازيم. به حکم عقل و تدبير راه دوم را انتخاب کرديم. از همان ابتدا متوجه شديم که سازمان تامين‌اجتماعي در برخي حوزه‌ها نقص‌ها و کمبودهاي آزاردهنده‌اي دارد. در اولين اقدام برنامه راهبردي و استراتژيک تامين‌اجتماعي را تدوين و عملياتي کرديم. مسئله دوم ما به محاق رفتن حوزه فناوري اطلاعات در سال‌هاي گذشته و عقب‌ماندگي‌هاي اين حوزه بود. در گام سوم کوشيديم سياست‌هاي کلان حوزه بيمه‌هاي اجتماعي را در قالب سياست‌هاي کلان ابلاغي مقام‌معظم رهبري تدوين کنيم که در مجمع تشخيص مصلحت نظام در حال پيگيري است. تا پيش از اين دست ما خالي بود و برخي تصميمات خلق‌الساعه، آسيب‌هاي فراواني به تامين‌اجتماعي وارد کرد اما سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري که در حکم اسناد بالا دستي خواهد بود اين قدرت را به ما مي‌دهد که مانع از تصويب طرح‌ها و لوايح غيربيمه‌اي شويم. خوشبختانه فکر مي‌کنم در هر سه حوزه به موفقيت‌هايي دست يافته‌ايم.

مديريت سازمان تامين‌اجتماعي از همان ابتدا به دنبال پايداري، چابک‌سازي و پاسخگو بودن به نيازهاي روز مردم را وعده داده بود که بيشترين بار بر روي بخش بيمه‌اي آن است. در مقايسه با گذشته، اين بخش چه تغييراتي را به خود ديده است؟
ما از ابتدا سازماني براي آينده نزديک طراحي کرديم که تقريبا ٧٠ درصد برنامه‌هاي آن متکي به بخش بيمه‌اي است. اعتماد راسخ به برنامه استراتژيک داشتيم و گمان مي‌کنم مطابق برنامه‌ريزي‌ها عمل کرده‌ايم. در کنار طرح‌هاي مختلفي که در اين چهار سال آغاز کرديم، همين امسال حدود ٥٠ برنامه عملياتي ديگر را پيش‌بيني کرده‌ايم که در صورت تحقق آنها مردم آثار تامين‌اجتماعي به‌روز و مدرن را خواهند ديد. در اين چهار سال هم تلاش ما رسيدن به همين مرز بود. به همين بخش آي‌تي نگاه کنيد، در اين چند سال قدم‌هاي بزرگي در اين حوزه برداشته‌ايم که بر کسي پوشيده نيست. از آن طرف نيز کارهاي عقب‌افتاده زيادي داريم. فعلا در حال جبران عقب‌ماندگي‌ها هستيم. امسال با توجه به فراهم شدن زيرساخت‌ها، اين اصل را به پرسنل بيمه‌اي اعلام کرده‌ايم که رفتار و نوع تعامل خود را با بيمه‌شدگان و کارفرمايان عوض کنند. معتقديم تا به امروز سياست‌هاي سازمان تامين‌اجتماعي قدري يکسويه و از بالا به پائين بوده و مردم کمتر از آن رضايت داشته‌اند. شصت سال به بيمه‌شدگان و کارفرمايان گفتيم بيايند و از ما خدمات را بگيرند. اما اين نوع برخورد شايسته نيست. امسال رويکردمان را عوض کرديم و به پرسنل و کارشناسانمان گفتيم چهار سال زيرساخت‌ها را عوض کرده‌ايم و حالا زمان آن رسيده که خودمان خدمات را نزد مردم ببريم. اين نگاه اگر در بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها، سرويس‌ها و فرآيندهاي تامين‌اجتماعي اعمال شود، مطمئن باشيد انقلاب بزرگي در تاريخ اين سازمان ايجاد خواهد شد.

سازمان تامين‌اجتماعي طي اين سال‌ها از نارضايتي و بي‌اعتمادي عمومي به مرحله‌اي رسيده که به تعبير شما ده‌ها طرح و خدمت زيربنايي را به مردم عرضه مي‌کند. اما حوزه‌اي که به نظر مغفول مانده، اصلاح رويه‌ها به‌ويژه در حوزه‌هاي اجرايي است. براي اين مهم چه اقداماتي انجام داده‌ايد؟
از همان ابتدا مي‌توانستيم مثلا شعب را افزايش دهيم تا شلوغي‌ها کمتر شود و مردم راحت‌تر خدمات خود را دريافت کنند. اما آيا تفاوتي در بروکراسي اداري و فرآيندها ايجاد مي‌شد؟ همزمان پايگاه‌ها و بانک‌هاي اطلاعاتي را کامل کرديم. پرداخت مستمري، بيمه بيکاري، و نام‌نويسي را متمرکز کرديم. بازرسي‌ها را هوشمند کرديم، دريافت و پرداخت ليست حق‌بيمه و ابلاغ‌ها را الکترونيک کرديم و... همين پرداخت متمرکز مستمري‌ها را در نظر بگيريد. با اينکه ابتدا متحمل فشار زيادي بوديم و تهمت‌هاي زيادي شنيديم اما از اقدامات شتاب‌زده، هزينه‌بر و بي‌مصرف دوري کرديم و هدفمان ساماندهي امور بود. در حال حاضر ابزارهاي لازم براي جهش بزرگ را در اختيار داريم و از اين به بعد مردم مزه تامين‌اجتماعي شيرين را خواهند چشيد. يعني برنامه ما کم کردن ٧٠ درصدي از حجم مراجعات به شعبه‌هاست، که معنايي جز رضايتمندي ندارد.

يکي از حوزه‌هاي تعيين‌کننده‌اي که انتظارات هم از آن زياد است، حوزه اجرايي در شعب و کارگزاري‌ها و فرآيندهاي آن است که به دليل انباشت قوانين و مقررات و تفسيرهاي گاه سليقه‌اي بيشترين نارضايتي‌ها را به‌ويژه براي کارفرمايان ايجاد کرده است. سازوکار شما براي اصلاح اين مشکل چيست؟
کاملا قبول دارم. به تجربه مي‌گويم مثلا براي صادر کردن يک حکم مستمري حداقل بايد ٦٠ بخشنامه را حفظ باشيم. چنين رويه‌اي هم خطاها را افزايش مي‌دهد و هم فرآيندها را طولاني مي‌کند و موجب نارضايتي مي‌شود. از دو سال پيش پروژه‌اي سنگين را شروع کرده‌ايم که قوانين و مقررات و بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها را يکپارچه و روان مي‌کند. مدت‌هاست به سمت طراحي روش‌هاي جديد و بازنگري در فرآيندها رفته‌ايم و اميدواريم اين اقدامات پاسخگوي نيازهاي مردم باشد.

کلیدواژه:

سازمان تامین اجتماعی | چهار سال | بیمه ای | سال ها

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا