چشم انداز روشن توسعه در گچساران

به گزارش ایرنا، شهرستان گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد با وجود داشتن منابع غنی نفت و گاز، سد بزرگ کوثر، در حال اجرا بودن سد چمشیر، ظرفیت‌های گردشگری به دلیل بهره نگرفتن از این منابع خدادادی دارای بالاترین آمار بیکاری استان کهگیلویه و بویراحمد است.
اما گرفتن تخصیص آب کشاورزی از سد کوثر و طرح در حال اجرای سد چم شیر، مجتمع‌های پتروشیمی در دست اجرا و طرح‌های بزرگ تأمین آب افق اشتغال و توسعه را در این شهرستان تغییر داده است.
** تحقق تخصیص آب از سدها
نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: سهمیه تخصیصی آب از سدهای کوثر و چم شیر، آینده این شهرستان‌ها را در زمینه‌های کشاورزی، اشتغال، امور زیربنایی و درآمدزایی مردم دگرگون می‌کند.
غلامرضا تاجگردون افزود: اختصاص 70 میلیون متر مکعب آب برای آبیاری دشت لیشتر گچساران، 10 میلیون مترمکعب برای دشت مور از سد کوثر، 55 میلیون متر مکعب برای دشت امامزاده جعفر و 2 میلیون متر مکعب در منطقه آبدهگاه باشت از سد در حال ساخت چم شیر به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شده است.
وی ابراز داشت: با تخصیص این میزان آب 14 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان‌ها آبیاری خواهد شد.
تاجگردون به بهره برداری فاز اول طرح انتقال آب به دشت امامزاده جعفر اشاره کرد و گفت: در فاز نخست این طرح بیش از سه هزار و 500 هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان آبیاری شد.
نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی کشور و آمار بالای بیکاری، رونق تولید کشاورزی بهترین راهکار برای ایجاد شغل پایدار است.
تاجگردون اظهار داشت: 60 میلیون متر مکعب آب از سد چم شیر برای توسعه صنعت کهگیلویه و بویراحمد ابلاغ شده که زمینه برای توسعه صنایع تبدیلی و ایجاد شغل و افزایش درآمد مردم از این طریق نیز فراهم شده است.
وی افزود: شهرستان‌های گچساران و باشت 60 هزار هکتار زمین کشاورزی دارند که تاکنون بیش از 12 هزار هکتار آن به آبیاری‌های نوین تجهیز شده است.

** طرح‌های صنعتی
تاجگردون بیان کرد: برای رفع معضل بیکاری بیش از چهار طرح صنایع پایین دستی پتروشیمی در گچساران اجرا خواهد شد.
وی اظهار داشت: این طرح‌ها شامل واحد الفین یک میلیونی، واحد 500 هزار تنی پلی اتیلن، طرح ام.تی. پی و زنجیره تولید متانول و پروپیلن و تولید محصولات اسید فرمیک و وینل استات منومر وی.ای.ام است.
نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: مجوز واحدهای متانول و واحد 500 هزار تنی پلی اتیلن پتروشیمی گچساران از وزارت نفت اخذ شده است.
تاجگردون تصریح کرد: عملیات طرح تولید اسید فرمیک و اسید استیک در زمان سفر هیات دولت به کهگیلویه و بویراحمد در این شهرستان آغاز شد.
وی ابراز کرد: محصولات تولیدی این طرح در چرم سازی، نساجی و خوراک دام و به‌عنوان آنتی‌بیوتیک و ماده ضد باکتری و جلوگیری از قارچ استفاده خواهد شد.
تاجگردون ابراز کرد: با بهره برداری از این طرح بیش از 700 نفر مشغول بکار خواهند شد.
وی میزان تولید این طرح در فاز نخست را پنج هزار تن اسید فورمیک و چهار هزار و 500 تن متیل استات ذکر کرد و گفت: این طرح اقتصادی با سه هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار احداث خواهد شد.

** توسعه باغ‌ها و چشم انداز افزایش تولیدات کشاورزی در بام نفتی ایران
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت که 661 هکتار باغ از ابتدای دولت یازدهم تاکنون در شهرستان‌ گچساران ایجاد شده است.
شهرستان‌ گچساران یک هزار و 850 هکتار باغ مثمر و غیر مثمر دارد.
زواره آزادپور اظهار داشت که برای هر هکتار باغ بین 80 تا 100 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
وی تصریح کرد که باغ‌های ایجاد شده در شهرستان‌ گچساران بیشتر نوع مرکبات و در زمین‌های شیب‌دار است.
آزادپور بیان کرد: ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش میزان تولید از مهم‌ترین دلایل توجه جهاد کشاورزی برای توسعه باغ‌ها در این شهرستان است.

** پرورش ماهی خاویاری ظرفیتی برای ایجاد اشتغال
مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت که یک طرح پرورش ماهیان خاویاری در منطقه خیرآباد از توابع این شهرستان آماده بهره برداری است.
کورش یزدان پناه اظهار داشت که عملیات اجرایی این طرح در سال 1394 آغاز شد.
وی گفت که این طرح با 10 میلیارد ریال اعتبار اجرا شده و زمینه اشتغال به کار چهار نفر را فراهم کرده است.
مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد همچنین از در حال اجرا بودن طرح تولید ماهیان خاویاری به ظرفیت 50 تن در روستای مردان معصوم خیرآباد خبر داد و گفت که این طرح برای دریافت تسهیلات بانکی چهار میلیارد ریالی به بانک عامل معرفی شده است.
یزدان پناه بیان کرد که سه طرح پرورش ماهی در گچساران به ظرفیت 80 تن موافقت اصولی برای تأسیس دریافت کرده‌اند.

** چشم انداز روشن توسعه زیرساخت‌های کشاورزی
مدیر جهاد کشاورزی گچساران گفت: 64 طرح عمرانی در مناطق مختلف این شهرستان با اعتباری بیش از 65 میلیارد و 336 میلیون ریال در دست اجراست.
علی مرادی افزود: این طرح‌ها در زمینه احداث کانال آبیاری، تجهیز و نوسازی اراضی سنتی حومه گچساران، ساخت جاده دسترسی و جاده بین مزارع، مطالعه ایستگاه پمپاژ، احداث پل بین مزارع، احیاء و مرمت قنوات، تجهیز چاه‌های آهکی، مطالعه و توسعه باغات، نظارت و کنترل آفات عمومی و سازمان‌دهی مالکیت اراضی کشاورزی است.
رئیس اداره امور آب گچساران و باشت گفت: هشت طرح با اعتباری بیش از 9 میلیارد و 275 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی در دست اجراست.
وی افزود: این طرح‌ها شامل تأمین آب ده جلیل و تنگ انگشترک، احداث بند انحرافی ناصر آباد، ساماندهی رودخانه دیل، احداث بند انحرافی و کانال انتقال رودبال و تعمیر و تجهیز شبکه و چاه‌های آب و اجرای طرح مطالعه نقاط مستعد دیم کشاورزی در سطح شهرستان گچساران است.

**طرح‌های گردشگری
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گچساران گفت: چهار طرح زیرساخت‌های گردشگری در در زمینه کمپ اسکان، سرویس‌های بهداشتی و اردوگاه‌های تفریحی رفاهی در این شهرستان در دست اجراست.
هومن عنایی اظهار داشت: این طرح‌ها شامل کمپینگ گردشگری امامزاده اسماعیل (ع)، تأمین روشنایی منطقه گردشگری «دشتک دیل»، پارک اسکان گچساران و ساخت سرویس‌های بهداشتی است.
وی بیان کرد: این تعداد طرح با اعتباری بیش از 10 میلیارد و 223 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی و سفر هیات دولت در حال اجراست.
عنایی اظهار داشت: 10 میلیارد و 190 میلیون ریال اعتبار برای تقویت زیرساخت‌های گردشگری گچساران در سفر هیات دولت به این شهرستان اختصاص یافت.
وی بیان کرد: از این میزان اعتبار بیش از 2 میلیارد و 190 میلیون ریال به بخش تأمین روشنایی منطقه گردشگری «دشتک دیل» از توابع شهرستان گچساران اختصاص یافت.
عنایی ابراز کرد: تاکنون عملیات محوطه سازی، سکوسازی، سرویس بهداشتی و نمازخانه این مجتمع رفاهی گردشگری انجام شده است.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گچساران گفت: هفت میلیارد ریال اعتبار از محل سفر هیات دولت به ساخت پارک اسکان در مرکز این شهرستان اختصاص یافت.
این پارک به مساحت 30 هزار متر مربع در شهر دوگنبدان در حال اجراست.
وی ابراز کرد: پارک اسکان گچساران در قالب فاز دوم منطقه تفریحی سیاحتی باغ فردوس در حال اجراست که تا سه ماه آینده به اتمام خواهد رسید.
عنایی تصریح کرد: 337 میلیون ریال اعتبار در سال گذشته به کمپینگ گردشگری امامزاده اسماعیل (ع) اختصاص یافت که از این میزان 240 میلیون ریال جذب شد.
وی گفت: میزان پیشرفت فیزیکی این طرح گردشگری 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
انتقال آب از سد کوثر به زمین های کشاورزی، احداث باغ ها طرح های پتروشیمی و سرمایه گذاری در صنعت گردشگری، مردم گچساران را به آینده خوشبین کرده است.
شهرستان 120 هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
خبرنگار: فرزانه شریفی** انتشاردهنده: سید ولی موسوی نژاد
8143/6110

کلیدواژه:

شهرستان های گچساران و باشت | کهگیلویه و بویراحمد | میلیون متر مکعب | سفر هیات دولت | جهاد کشاورزی | میلیارد ریال | اختصاص یافت | میلیون ریال | ریال اعتبار | دست اجرا | حال اجرا | اظهار داشت | شهرستان ها | طرح ها | خواهد شد | آب از سد | چم شیر | باغ ها

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا