نقشه راه «کلان داده ها» در پژوهشگاه ارتباطات تدوین شد

به گزارش دوشنبه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نقشه راه کلان داده ها همسو با اجرای سند راهبردی برنامه ششم توسعه کشور و برای تحقق هدف کمی «رصد، پژوهش و ارتقای دانش داخلی» در بخش کلان داده ها در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شده است.
هدف طرح تدوین نقشه راه که از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به پژوهشگاه ابلاغ شد، شناسایی ابعاد مختلف فناوری کلان داده ها و فراهم سازی بستری مناسب برای ایجاد و توسعه اکوسیستم فناوری کلان داده ها و بهره گیری از ارزش های پنهان در کلان داده ها در کشور است.
این طرح چهار مرحله اصلی دارد که مرحله های نخست و دوم آن به پایان رسیده است که به تدوین منشور طرح مطابق استاندارد پژوهشگاه، تصویب منشور طرح، تعیین مفاهیم اساسی کلان داده ها، گونه شناسی کلان داده ها از منظرهای فناوری، کسب و کار، امنیت، سرویس ها، کاربردها، استانداردها و قوانین و مقررات، تعیین معماری مرجع و زنجیره ارزش کلان داده‌ها اختصاص دارد.
اکنون طرح در مرحله سوم به تحلیل محیط و تعیین زیست بوم کسب و کار کلان داده ها و ذینفعان آن در ایران می پردازد.
کلان داده ها (Big Data) به حجم زیادی از داده ها اطلاق میشود که پردازش آنها به وسیله پایگاه داده های سنتی و ابزارهای پردازش و تحلیل سنتی قابل انجام نیست.
ارزش بالقوه نهفته در کلان داده ها آنقدر بالاست که در دهه آتی میتوان آن را به مثابه یک چاه جدید نفتی کشف نشده دانست؛ به طوری که امروزه داده ها به عنوان یک دارایی ملی شناخته می شوند.
همچنین تحلیل و استفاده از داده ها به عنوان یک عامل کلیدی برای رقابت و رشد همه شرکت ها است و می تواند موجب مزیت رقابتی در اشتغالزایی، رونق کسب و کار، نوآوری و اثرات مثبت اجتماعی شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2078*1961* تنظیم: محمدمهدی بهرامی*انتشار: مریم مسعود

کلیدواژه:

کلان داده ها

اعراب خواهان آشتی با قطر نیستند بازاریابی به سبک ضرابخانه سلطنتی صفحه اول روزنامه ورزشی استقلال جوان چاپ 4 تیر (تصاویر) روزنامه های شنبه سوم تیر چین تفنگ لیزری ضد پهپاد ساخت شائبه سیاسی‌کاری وزارت‌ٰعلوم در قبال‌دانشگاه آزاد زارعی: روزهای پایانی عمر داعش است موافقت «السیسی» با واگذاری جزایر تیران و صنافیر به عربستان روسیه پهپاد جاسوسی آمریکا را در سوریه زد آدیداس امباپه را راهی اولدترافورد می کند؟ بشارت فرشته‌ای به روزه‌داران در آخرین روز ماه رمضان/ حدیث امیرالمؤمنین(ع) هندی ها جوان مسلمان را به اتهام داشتن گوشت گاو کشتند

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا