سالانه 2 میلیون هکتار از اراضی کشور بیابان زدایی می شود

به گزارش ایرنا، خداکرم جلالی در بازدید از نهالستان های موجود در استان البرز که عصر دوشنبه برگزار شد، با اشاره به اهمیت تولید نهال برای عرصه های بیابانی افزود: بیابان زدایی با کاشت انبوه نهال در کانون های گرد و غبار محقق می شود.
وی با اشاره به اینکه حدود 7 و نیم میلیون هکتار کانون بحرانی بیابان در کشور وجود دارد، افزود: حدود یک میلیون و 200 هکتار از این کانون ها از طریق جنگل کاری بیابان زدایی شده است.
وی با اشاره به اینکه 3 میلیون هکتار از بیابان های کشور جزو کانون های درجه یک و بحرانی محسوب می شود گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته طی 2 تا 3 برنامه درصدد رساندن این اراضی به شرایط تعادل هستیم.
جلالی افزود: روند گرم شدن زمین و خشکسالی های مداوم توسعه پدیده بیابان زایی و خشک شدن تالاب در کشور رقم زده است.
جلالی با بیان اینکه نهالستان بزرگ کرج که توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری با هدف جنگلکاری اقتصادی ایجاد شده، ادامه داد: در البرز حدود 2 میلیون اصله نهال تولید می شود که تولید نهال در کشور به 130 میلیون اصله می رسد.
جلالی گفت: بر اساس مصوبات برنامه ششم در زمینه های عملیات بیولوژیک و بیابان زدایی سالانه 200 تا 300 هزار هکتار عملیات مربوط به کاشت نهال مطابق با شرایط اقلیمی همراه اهداف اقتصادی صورت گرفته است.
وی خاطر نشان کرد: در استان البرز نیز منطقه غرب استان بیابانی است که حدود 50 هزار هکتار باید عملیات بیابان زدایی انجام شود و این در ادامه بیابان هایی است که در منطقه شرق تهران وجود دارد.
این مسئول گفت: در جنوب آبیک تا بویین زهرا این بیابان ها وجود دارد که در مجموع به 200 هزارهکتار می رسد و می تواند برای تهران، البرز و قزوین پدیده خطرناکی باشد
1535/6155خبرنگار:نوشین طهماسبی**انتشار دهنده:داریوش غفاری

کلیدواژه:

بیابان زدایی

لحظه انجام عملیات تروریستی در اهواز مجلس در زمینه نرخ ارزش افزوده طلا تصمیم‌گیری خواهد کرد افشای خنثی‌سازی یک اقدام خرابکارانه در مشهد کویت یکشنبه را عیدفطر اعلام کرد واردات داروی اسرائیلی کذب است انهدام باند جعل اسکناس‌ در خراسان رضوی ماجرای‌پیامکی که‌به شهادت‌محمد کیهانی ختم‌شد جان باختن تعدادی از شهروندان سوری در اثر حملات هوایی رژیم صهیونیستی سرنگونی پهباد داعش در مرز عراق توسط الحشد الشعبی نگرانی مقامات اطلاعاتی آمریکا درباره سفر دیپلماتهای روس به این کشور آتش سوزی در ­یک برج مسکونی در شرق لندن سلفی «مسعود روشن پژوه» و «حامد همایون»

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا