اعتبار سال ۹۵ عشایر استان گیلان هنوز تخصیص نیافته است

مدیر امور عشایری جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه استان گیلان ۵ هزار و ۲۴۷ خانوار عشایری دارد گفت: سال گذشته یک میلیارد تومان اعتبار برای خدمات بیشتر و بهتر به عشایر گیلان اختصاص یافت اما تاکنون حتی یک ریال آن تخصیص نیافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از املش، فرامرز هادی‌زاده ظهر امروز در جلسه شورای امور روستایی و عشایری شهرستان املش اظهار داشت: استان گیلان براساس آخرین سرشماری با 5 هزار و 247 خانوار و 750 هزار واحد دامی در 12 شهرستان، 0/4 جمعیت عشایری کشور را دارد.

وی گفت: به جز 4 شهرستان رشت، انزلی، آستانه اشرفیه و لاهیجان، بقیه شهرستان‌های استان گیلان از خانواده‌های عشایری برخوردارند و یک میلیارد تومان اعتبار سال گذشته برای خدمات بیشتر و بهتر به عشایر گیلان اختصاص یافت اما تاکنون یک ریال آن تخصیص نیافته است.

هادی‌زاده افزود: شهرستان تالش بیشترین و صومعه سرا کمترین میزان جمعیت خانوار عشایر گیلان را دارند که تلاش می‌شود در سال آینده جمعیت عشایر گیلان افزایش یابد و تشکیل شرکت تعاونی عشایری با هدف خدمات رسانی بهتر و بیشتر و اعطاء تسهیلات بانکی یکی از این راه‌هاست که تاکنون فقط در شهرستان ماسال تشکیل شده است.

مدیر امور عشایری سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان تصریح کرد: در چهار ماه آخر سال گذشته هزار تن آرد بین خانواده‌های عشایری گیلان توزیع شد و تلاش بر این است که با تعامل و رایزنی با مسئولان مربوطه در استان، این روند از محل سرجمع فوق العاده سرانه گیلان ادامه یابد.

هادی‌زاده گفت: اداره امور عشایری جهاد کشاورزی استان گیلان، سال گذشته در بخش فعالیت زنان عشایر این استان در بخش تولید، ترویج و اشتغال پایدار با اعطای 7 میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت با بهره 4 درصد به 119 نفر، رتبه سوم کشوری را از آن خود کرد.

وی افزود: اداره امور عشایری جهاد کشاورزی گیلان با حضور در نمایشگاه توانمندی‌های عشایر که از 15 تا 18 دی ماه سال گذشته در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد در بخش فعالیت‌های زنان عشایری در زمینه گلیم بافی، جاجیم بافی، جوراب بافی، روسری و شال و تولید فرآورده‌های لبنی و پروتئینی رتبه نخست را کسب کرد.

مدیر امور عشایری سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان بیان داشت: درآمد ناخالص عشایر گیلان در سال گذشته 105 میلیارد تومان در زمینه تولیدات صنایع دستی، لبنی و پروتئینی بوده است که از 244 هزار هکتار مرتع در گیلان برای تعلیف دام‌هایشان بهره برداری می‌کنند.

فرماندار املش نیز در این نشست گفت: شهرستان املش 767 نفر دامدار با 18 هزار و 289 واحد دامی عشایر دارد که 90 درصد دام‌های عشایر، دام سبک هستند و در سال گذشته 15 هزار و 5 تن گوشت قرمز و 9 هزار و 200 تن فرآورده‌های لبنی تولید و به بازار مصرف عرضه کردند.

یونس محمودی اظهار داشت: توجه بیشتر به دامداران کوچنده و عشایر این شهرستان در زمینه شن ریزی راه و احداث خط انتقال آب و آبشخور و حمام ضد کنه دام و حداقل دو سد لاستیکی در شهرستان املش ضروری است.

انتهای پیام/

R7877/P1377/S6,71/CT11

کلیدواژه:

جهاد کشاورزی | عشایر گیلان | استان گیلان | امور عشایری | سال گذشته

شائبه سیاسی‌کاری وزارت‌ٰعلوم در قبال‌دانشگاه آزاد زارعی: روزهای پایانی عمر داعش است موافقت «السیسی» با واگذاری جزایر تیران و صنافیر به عربستان روسیه پهپاد جاسوسی آمریکا را در سوریه زد آدیداس امباپه را راهی اولدترافورد می کند؟ بشارت فرشته‌ای به روزه‌داران در آخرین روز ماه رمضان/ حدیث امیرالمؤمنین(ع) هندی ها جوان مسلمان را به اتهام داشتن گوشت گاو کشتند دام مرد 3 زنه قیمت پیشنهادی فنرباغچه به بیرانوند چقدر بود؟ چاووش‌اوغلو با همتایان قطری و سعودی خود به گفتگو پرداخت انفجار درسوريه 32 کشته و زخمي به جا گذاشت دلیل لغو دیدار تدارکاتی ایران و سوریه مشخص شد

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا