نشست علمي‌ترويجي قصه «مهمان‌هاي ناخوانده» برگزار مي‌شود

خبرگزاري آريا- نشست علمي‌ترويجي به‌مناسبت ثبت قصه «مهمان‌هاي ناخوانده»، ميراث شفاهي نماد صلح و دوستي ايرانيان، در فهرست ميراث ناملموس برگزار مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري آريا، اين نشست که 18 تير همزمان با روز ادبيات کودک در حسينيه ارشاد برگزار مي‌شود، در قالب رونمايي از اثر ،سخنراني علمي، اجراهاي نمايشي، کارگاه هاي آموزشي و نمايشگاه محصولات مرتبط با اثر به معرفي زواياي گوناگون اين قصه مي‌پردازد.
به‌منظور برنامه‌ريزي براي برگزاري اين نشست و رونمايي از اين ميراث شفاهي که نماد صلح و دوستي ايرانيان است جلسه اي به ميزباني ايکوم و دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه ميراث فرهنگي در محل پژوهشگاه برگزار شد.
عناويني چون مهاجرت، گردشگري پايدار، بوم‌گردي روستايي، مقايسه‌هاي تطبيقي و... از مباحثي بود که در اين جلسه مطرح و مقرر شد تا به شکل عناوين علمي و کارگاهي در نشست علمي‌ترويجي که به مناسبت ثبت قصه «مهمان‌هاي ناخوانده» در فهرست ميراث ناملموس برگزار مي شود ارائه شوند.
همچنين مقرر شد انتشارات پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، آثار درخوري از خروجي اين نشست علمي منتشر و در اختيار علاقه‌مندان قرار دهد.
نمايندگاني از کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان که براي اولين بار اين اثر را با بازنويسي فريده فرجام به چاپ رسانده، حسينيه ارشاد که امکان بهره‌گيري کودکان با شرايط ويژه را به‌صورت بريل و گويا از اين قصه مهيا کرده، شوراي کتاب کودک، آواي طبيعت پايدار، گروه کوچ، موسسه گاليله کوچولو، گروه هنري دستگام و پژوهشگران و اساتيدي همچون پوپک عظيم‌پور و اردشير صالحپور در اين جلسه حضور داشتند.
قصه «مهمان‌هاي ناخوانده» به‌همت دفتر ثبت آثار و حفظ و احياي ميراث معنوي و طبيعي و دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري با شماره 1394 در فهرست ميراث ناملموس ثبت شد.
داستان «مهمان‌هاي ناخوانده»، زندگي پيرزني را روايت مي‌کند که در يک شب باراني در خانه کوچکش پذيراي حيواناتي مي‌شود که از باران خيس شده و جايي براي پناه بردن ندارند. حيوانات يکي‌يکي به‌شکل تکرار‌شونده‌اي در خانه پيرزن را مي‌زنند و او به‌رغم داشتن خانه‌اي کوچک، با مهرباني همه آنها را فقط براي يک شب جا مي‌دهد. اگرچه صبح روز بعد پيرزن انتظار داشت حيوانات آنجا را ترک کنند ولي آن‌ها دلشان مي‌خواست در خانه مادربزرگ بمانند. به همين دليل هرکدام با صداي مخصوص خودشان فوايدي را که ممکن بود براي پيرزن داشته باشند مي‌خوانند و او را راضي مي‌کنند، تا براي هميشه پيش او بمانند.

کلیدواژه:

مهمان های ناخوانده | برگزار می شود | نشست علمی

آیا اعراب به دنبال آشتی با قطر هستند؟ انتقاد صریح آیت‌الله بیات زنجانی از هتاکی به رئیس‌جمهور؛ تکلیف مواجب‌بگیران روشن است برگزاری همایش حمایت از ملت مظلوم فلسطین درکویت یک شاهزاده سعودی از کمک های آمریکا برای پادشاه شدن محمد بن سلمان پرده برداشت اردوغان به تهران می‌آید چهار مشتزن نوجوان گلستان در اردوی تیم ملی سروش رسما به الخور پیوست+عکس محمدی با قرارداد 5 ساله به استقلال پیوست رفیعی رسما به الخور قطر پیوست+عکس رونمایی از پوستر بیستمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر+عکس نامگذاری روستایی در هند به نام ترامپ به دلیل کمبود توالت واحدهای معدنی دامغان برای اشتغالزایی نیازمند ارایه تسهیلات رونق تولید است

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا