توليد آبزيان در ايران به يک ميليون تن رسيد

خبرگزاري آريا-رئيس موسسه تحقيقات علوم شيلاتي: ايران با توليد يک ميليون تن انواع آبزيان يک درصد از سهم 123 ميليون تن در جهان را به خود اختصاص داده است.
به گزارش خبرگزاري آريا،محمد پورکاظمي در جلسه خبري امروز با اشاره به اينکه 430 هزار تن انواع آبزي در مراکز پرورش آبزيان توليد مي‌شود افزود: با توسعه طرح پرورش ماهي در قفس تا پايان برنامه ششم 200 هزار تن و تا پايان برنامه افق 1404 ميزان توليد به 400 هزار تن افزايش مي‌يابد.
وي گفت: به منظور بومي سازي دانش پرورش ماهي در قفس 10 گونه بچه ماهي بومي براي پرورش در سواحل شمال و جنوب کشور انتخاب شده است.
رئيس موسسه تحقيقات علوم شيلاتي افزود: بر اساس برنامه ريزي‌هاي انجام شده قرار است 100 هزار بچه ماهي از گونه‌هاي بومي توليد و در اختيار پرورش دهندگان قرار گيرد.
پورکاظمي همچنين از توليد و پرورش ماهيان خاوياري در سد سفيد رود خبر داد و گفت:: بر اساس نتايج تحقيقات و بررسي‌ها امکان پرورش و توليد اين گونه ارزشمند در درياچه‌هاي پشت سد‌ها از جمله سد سفيد رود امکان پذير است و اين طرح اجرايي مي‌شود.
وي افزود: تاکنون بچه ماهي آزاد و قزل آلاي خزر براي سواحل شمال و بچه ماهي سيبک و شاخک نيز براي پرورش دهندگان جنوب توليد شده است.
رئيس موسسه تحقيقات علوم شيلاتي گفت: سال گذشته 200 هزار قطعه بچه ماهي توليد و در اختيار فعالان طرح پرورش ماهي در قفس قرار گرفت.
پورکاظمي با بيان اينکه سازه‌ها و تجهيزات ويژه طرح پرورش ماهي در قفط توليد داخل است افزود: قفس‌ها و تجهيزات مورد نياز متناسب با شرايط آب و هوايي و جريانات آبي و دماي کشور توليد شده است.
وي درباره روند توليد ميگو در کشور گفت: بر اساس تحقيقات انجام شده بزودي شاهد توليد و پرورش ميگو در حوضچه‌هاي بتوني خواهيم بود.
رئيس موسسه تحقيقات علوم شيلاتي افزود: با انتقال توليد و پرورش ميگو از استخرهاي خاکي به حوضچه‌هاي بتني عملکرد توليد از 5 / 3 تا 4 تن به 10 تا 11 تن افزايش مي‌يابد.
پورکاظمي گفت: امسال با ترويج اين روش در استان بوشهر ميزان توليد ميگو به 30 هزار تن خواهد رسيد.
وي افزود: در طرح‌هاي تحقيقاتي تعداد ميگوهاي پرورشي در استخرهاي خاکي در هر متر مکعب 25 عدد است در حالي که در استخرهاي بتني به 250 تا 300 عدد در هر متر مکعب مي‌رسد.
رئيس موسسه تحقيقات علوم شيلاتي گفت: در روش توليد ميگو در استخرهاي بتني آب حوضچه‌ها تصفيه و مجدد استفاده مي‌شود.
پورکاظمي افزود: بر اساس برنامه ريزي‌هاي انجام شده هر خانواده کشاورز مي‌توانند در استخرهاي ذخيره آب مزارع و باغات ميگو پرورش دهند که با اين روند ميزان توليد ميگو در کشور 100 هزار تن برآورد شده است.

کلیدواژه:

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی | پرورش ماهی | تولید میگو | بچه ماهی | بر اساس | هزار تن

سروش رفیعی ۷ آبی را بر تن کرد (عکس) امید جراحی نمی شود / شایعه شام جباری و آبی ها/ وراتی سکوت خود را شکست ما زبان حسن معجونی را می‌فهمیم آیا اعراب به دنبال آشتی با قطر هستند؟ انتقاد صریح آیت‌الله بیات زنجانی از هتاکی به رئیس‌جمهور؛ تکلیف مواجب‌بگیران روشن است برگزاری همایش حمایت از ملت مظلوم فلسطین درکویت یک شاهزاده سعودی از کمک های آمریکا برای پادشاه شدن محمد بن سلمان پرده برداشت اردوغان به تهران می‌آید چهار مشتزن نوجوان گلستان در اردوی تیم ملی سروش رسما به الخور پیوست+عکس محمدی با قرارداد 5 ساله به استقلال پیوست

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا