سالانه 2 ميليارد تن خاک فرسايش مي‌يابد

خبرگزاري آريا-رئيس پژوهشکده تحقيقات خاک و آبخيزداري: سالانه 2 ميليارد تن از خاک حاصلخيز کشور در اثر فرسايش از دسترس خارج مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري آريا،داوود نيک کامي در جلسه خبري امروز با اشاره به اينکه اجراي طرح‌هاي مديريت منابع پايه توليد آب و خاک براي توليد پايدار در بخش کشاورزي امري ضروري و حياتي است، افزود: براساس برآوردهاي انجام شده ميزان فرسايش خاک در اراضي کشور در هر هکتار سالانه معادل 14، 4 تن است درحالي که اين تعدد در اروپا و آسيا در هر هکتار سالانه حدود شش دهم است.
وي گفت: متاسفانه سرعت فرسايش خاک ما در مقايسه با اروپا و ديگر کشورهاي آسيايي سه برابر بيشتر است و ما در اين زمينه رتبه داريم.
رئيس پژوهشکده تحقيقات خاک و آبخيزداري از رونمايي از اطلس فرسايش خاک خبرداد و افزود: براساس اين اطلس رسمي مناطقي که تحت تاثير شديد جريان‌هاي فرسايش قرار دارند محاسبه شده است. در اين اطلس خندق هايي که در پي فرسايش خاک در اراضي کشاورزي ايجاد شدند برآورد شده و وسعت اين اراضي درحال حاضر نيم ميليون هکتار است.
نيک کامي گفت: علاوه بر اراضي خندقي؛ اراضي لغزشي نيز شناسايي شدند براين اساس 100 هزار هکتار از اراضي نيز جزو زمين‌هاي رانشي و لغزشي دسته بندي شدند و براي آن‌ها 30 هزار شناسنامه صادر شده است.
وي سرعت فرسايش خاک را در اراضي ديم قابل توجه دانست و افزود: براساس پژوهش‌هاي انجام شده در اراضي ديم استان زنجان سالانه 2، 4 تن در هر هکتار خاک در اثر فرسايش از دست مي‌رود.
رئيس پژوهشکده تحقيقات خاک و آبخيزداري کشاورزي شخم غيراصولي را از مهمترين علل فرسايش خاک در اراضي ديم دانست و تاکيد کرد: اگر شيارهاي شخم زمين به صورت عمودي باشد فرسايش خاک در هر هکتار پانزده صدم تن و ميزان مصرف آب نيز 14 مترمکعب و ميزان توليد محصول گندم نيز 20 درصد افزايش مي‌يابد.
نيک کامي همچنين درباره ويژگي‌هاي اطلس سيل خيزي گفت: براي مديريت آب‌هاي روان و سيل نقشه‌هاي دقيق هوايي و ماهواره‌اي تهيه و از 20 سال پيش تاکنون 37 ايستگاه مديريت پخش سيلاب در سطحي بالغ بر 63 هزار هکتار ايجاد شده است.
وي افزود: با اجراي طرح‌هاي آبخوان داري شدت سيل و ميزان خسارت در اين مناطق کاهش يافته است.
نيک کامي گفت: براساس نتايج پژوهش‌هاي 20 ساله در ايستگاه‌هاي تحقيقات آبخوان داري با اجراي روش‌هاي مديريت آبخيزداري در 63 هزار هکتار از عرصه‌هاي سيل گير رقمي معادل 2 ميليارد و 100 ميليون مترمکعب آب از روان آب‌ها و سيلاب‌ها استحصال و يک ميليارد و 400 ميليون مترمکعب نيز به آب‌هاي زيرزميني تزريق شده است.
وي افزود: به طور مثال در ايستگاه آبخوان داري منطقه دهلران سطح زيرکشت گندم هشت هزار هکتار افزايش يافت و مشکلات کمبود آب و مرگ و مير و خسارات ناشي از سيل رفع شد.
رئيس پژوهشکده تحقيقات خاک و آبخيزداري گفت: با استفاده از اطلس آبخيزداري ظرفيت آبي مناطق مختلف کشور به طور دقيق مشخص شده است و توسعه فعاليت‌هاي کشاورزي براساس ظرفيت منابع آب تعيين خواهد شد.
نيک کامي کنترل رسوب را از ديگر دستاوردهاي طرح آبخيزداري دانست و افزود: سالانه 350 ميليون تن رسوب در پي سيلاب‌ها در کشور جابجا مي‌شود که مشکلاتي را براي سازه سد‌ها ايجاد مي‌کند.

کلیدواژه:

رئیس پژوهشکده تحقیقات خاک و آبخیزداری | فرسایش خاک | هزار هکتار | نیک کامی

حداکثر افزایش اجاره بها اعلام شد پیروانی: تیم جوانان را به امید منتقل کردیم پاسخ مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران به یادداشت محمدمهاجری ضرورت تقویت استقلال بانک های مرکزی برای ثبات مالی علی کریمی بدون قرارداد با نفت 2 منطقه دیگر موصل آزاد شد/ موصل در آستانه آزادی کامل رسانه های کویتی:ایران به آمریکا درباره ماجراجویی در سوریه هشدار داد تصویر واقعی پشت اسکناس 2 هزار تومانی ترکیه آماده اقدام نظامی جدید در شمال سوریه قم در کاهش آسیب‌های اجتماعی الگو باشد برنده امروز و بازنده فردا از نگاه شهید بهشتی سپاه را چه نسبتی با نام‌جویی

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا