استمرار نشست هاي تخصصي

خبرگزاري آريا - 5 استاد دانشکده امور ارتباطات و مطالعات رسانه به معرفي کتاب هاي خود در چهارمين نشست کتاب خوان تخصصي مطالعات رسانه و ارتباطات پرداختند.

به گزارش خبرگزاري آريا ، صبح امروز چهارمين نشست کتاب خوان تخصصي مطالعات رسانه و ارتباطات که به همت اداره کل کتابخانه هاي عمومي استان تهران و دانشکده امور ارتباطات و مطالعات رسانه و با حضور علي نيکنام مديرکل کتابخانه هاي عمومي استان تهران دکتر عقيلي رئيس دانشکده امور ارتباطات و مطالعات رسانه و جمعي از علاقه مندان به حوزه کتابخواني برگزار گرديد.

بر پايه اين گزارش ، دکتر سيد محمد دادگران مديرگروه ارتباطات و روزنامه نگاران دانشگاه امور ارتباطات و مطالعات رسانه به معرفي کتاب « مباني ارتباطات جمعي» پرداخت.

او گفت : در دوران ما هر شب کتاب کرايه مي کرديم و پول هاي توجيبي خودمان را به مطالعه کتاب مي پرداختيم اين درحالي است که امروز کتاب نخواندن دغدغه جهاني شده است و حتي يونسکو هم به اين موضوع پي برده است.

وي ادامه داد: من کتاب مباني راتباطات جمعي را به زبان ساده نوشتم و تا حدامکان با ادبيات نزديک به فهم همگان نوشتم و اين کتاب به کتاب سبز معروف شد و اين کتاب به دليل استقبال زياد معمولا سالي دو بار چاپ مي شود و من ازاين همه استقبال متعجب شدم.

دکتر سيد محمد دادگران تصريح کرد: من اين کتاب را در سال 74 نوشتم و در سال 94 بيست بار تجديد چاپ شده است.

وي با بيان اينکه با کتاب خواني هرگز تنها نيستيد گفت: اين کتاب اول 6 بخش داشت و هر بخش آن نيز شامل چندين فصل بود اما بعدها تغييراتي را در اين کتاب لحاظ کردم و يک بخش ديگري به نام بحث جهاني شدن و فرهنگ و ارتباطات را به اين کتاب اضافه نمودم و همچنان اگر فرصت پيش بيايد موارد تازه تري را به اين کتاب در آينده اضافه خواهم کرد.

دکتر فرهنگ ارشاد نيز به معرفي کتاب « نظريه طبقه تن آسا» که مترجم آن بوده است پرداخت و با بيان اينکه من با اين کتاب به ترجمه روي آوردم اظهار داشت: چاپ اين کتاب 20 سال طول کشيد و هم اکنون به چاپ چهارم رسيده است.

وي ادامه داد: کتاب نظريه طبقه تن آسا نخستين و معروف ترين کتاب وبلن است که در آن بسياري از معيارهاي رفتار انسان به چالش کشيده مي شود او با طنزي ويرانگر ، توخالي بودن معيارهاي سليقه ، آموزش ، لباس و فرهنگ طبقه تن آسا را افشا مي کند.

به گفته دکتر فرهنگ ارشاد ، اين کتاب به 25 زبان دنيا ترجمه شده است.

دکتر مجيد رضاييان به معرفي کتاب « تيتر نويسي» پرداخت و با بيان اينکه مبحث تيتر نويسي در حد يک کتاب نيست يادآور شد: تيتر تابع متن و فرم است ولي تيتر سازنده دارد و مستقل است.

وي خبر داد که چاپ دوم کتاب با قدري ويراستاري انجام شده است و فاصله چاپ اول تا دوم سه سال طول کشيده است اما چاپ اول آن 11 سال قبل بوده است.

رضاييان ادامه داد: کار پژوهشي هميشه تاثير خودش را مي گذارد اين درحالي است که تيتر دشوارترين نقطه کار روزنامه نگاري است و پلي است که سردبيران با مخاطبان برقرار مي کند.

وي تصريح کرد: تيتر يا ميانبر رسانه اي کار نشان و تحريک يا جلب توجه مخاطب را برعهده دارد و بايد با روان ترين و موثرترين بيان در کمترين زمان براي مخاطب درک معنا ايجاد کند به طوري که به خواندن به عنوان پيش زمينه فهميدن نياز نداشته باشد به عبارتي اگر يک متن توسط مخاطب ديده شود ، خوانده نشود ، فهميده شود ، تيتر است.

دکتر محمد رضا رسولي به معرفي کتاب « بررسي تطبيقي قوانين تبليغات تجاري» پرداخت و گفت: اين کتاب در قالب گزارش فرهنگي به مقايسه و تطبيق قوانين و مقررات تبليغات تجاري بين چهار کشور پرداخته است.

وي اضافه کرد: اين پژوهش داراي 5 محور موضوعي شامل کودکان و نوجوانان ، زنان و جنسيت ، هويت فرهنگي ، رقابت سالم اقتصادي و سلامتي و بهداشت است و قوانين تبليغات را از منظر اين 5 موضوع مقايسه کرده است.

دکتر رسولي با بيان اينکه ضرورت و اهميت اين پژوهش وابسته به جايگاه تبليغات در جامعه کنوني و آينده آن است ادامه داد: هر چند که جامعه به جلو حرکت مي کند مسائل و مشکلات مبتني بر قوانين و مقررات تبليغات بيشتر خود را نشان مي دهد مسائل مختلف مربوط به نبود نظام نامه جامع تبليغاتي ، کاستي هاي قانوني و نظارتي و ... از جمله مسائلي است که چنين پژوهش هايي مي تواند در کمک به بهبود اين وضعيت موثر باشد.

دکتر عليرضا سياري نيز در اين نشست تخصصي کتابخوان به معرفي کتاب خود به نام « حقوق و تکاليف شهروندي در نظام حقوقي جمهوري اسلامي ايران» پرداخت و خبر داد که اين کتاب در سال 89 نوشته شده است.

وي با بيان اينکه ما اگر بهترين قانون دنيا را داشته باشيم اما اگر مردم از آن اطلاعي نداشته باشند همچون بي قانوني خواهد بود گفت: رسانه هاي مستقل بايد حقوق شهروندي را به مردم اطلاع رساني کنند و با اين عمل خود به خود جامعه به سمت پيشرفت خواهد رفت.

سياري معتقد است که حقوق شهروندي حقوق عمومي محسوب مي شود و دولت بايد محافظ اين حقوق باشد. دکتر سياري اضافه کرد: بايد واژه شهروند براي همگان توضيح داده شود و بايد دانست يک شهروند در قبال حقوق شهروندي که به او تعلق مي گيرد چه تکايفي دارد.

در انتهاي برنامه نيز از سوي نهاد کتابخانه ها و باحضور مسئولين حاضر در مراسم از تمامي کساني که در معرفي کتابها نقش داشتند تقدير و قدرداني شد.

مسن‌ترین زندانی مصر محور چالوس یک‌طرفه شد زمان عقد قرارداد حاج‌صفی با پانیونیوس +عکس استاندار خوزستان سهمیه بندی آب را خواستار شد امام خمینی(س) و آنچه از شهید بهشتی گفت ظریف با رییس‌ جمهور آلمان دیدار کرد استاندار خوزستان خواستار سهمیه بندی آب شد افزایش ۱۰ درصدی تولید خرما در راه است سیاست چماق و هویج بانکی علیه ایران ادامه دارد سهم 25 درصدی بارسا از مربیان لیگ برتر (عکس) آلمان با شکست انگلیس فینالیست شد وزیر بهداشت از رمز بهشتی شدن و بهشتی ماندن نوشت

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا